Якщо болить горло у дитини

Болить у дитини горло, що робити?

Боляче ковтати. Цю фразу не раз чула кожна мама. Діти набагато частіше за дорослих хворіють ангіною і фарингітом. Це обумовлено слабким місцевим імунітетом. Інфекція потрапляє в організм через ніс і горло, викликаючи запалення. Лікування горла у маленьких пацієнтів відрізняється від лікування дорослих. Поряд з ліками можна застосовувати і народні засоби від болю в горлі.

Чому у дитини болить горло?

Причиною болю в горлі у малюка часто стає тонзиліт (ангіна) або фарингіт. Інфекція проникає в слизову горла, тим самим викликаючи сильне запалення. Причиною болю іноді буває ларингіт.

В чому особливості лікування горла у дітей?

Діти, як це не дивно, дещо легше дорослих переносять ангіну. Але тут і криється небезпека. Батьки можуть вирішити, що хвороба не небезпечна і поставитися до лікування легковажно. Ні в якому разі не можна це робити! Ангіна може викликати важкі ускладнення у вигляді пороку серця або артритів. Також тонзиліт у ослаблених дітей легко переходить в гнійне запалення мигдалин.

Небезпеку таїть у собі і фарингіт. Неправильне, або запізніле лікування часто закінчується ускладненнями у вигляді трахеїту або бронхіту.

У чому ж відмінність дитячого лікування хворого горла від дорослого? Дітям до трьох років заборонені компреси. Не можна застосовувати спирт для компресу. Домашнє лікування полягає в полосканні горла травами і у дотриманні гігієни. Все інше призначає лікар.

Як відрізнити ангіну від фарингіту?

Клінічна картина фарингіту і ангіна багато в чому схожа. Тільки лікар може точно сказати, що саме у малюка. Ангіну зазвичай викликають бактерії, такі як стафілокок або стрептокок. Також причиною можуть стати грибки-кандиди, віруси, що викликають стоматит. Однак потрібно розуміти, що подібний різновид ангіни не виникає одразу. Стоматит і кандидоз спочатку розвиваються в роті, а потім вже, якщо їх не лікувати, вони переходять і на горло.

Симптоми гострого тонзиліту такі:

  • температура, часто висока;
  • сильна біль у горлі, причому не обов’язково при ковтанні;
  • слабкість;
  • збільшені лімфовузли під щелепою і на шиї.

Деякі види ангіни не дають яскраво вираженої клінічної картини. Дитина може скаржитися на невеликий біль, але при цьому бути активною. Тому мама повинна оглянути малюка горло. Ангіна проявляється гіперемією мигдалин, вони набувають характерний, як би розпушений, вид. Іноді на них з’являється наліт у вигляді точок або прожилок. В цьому випадку потрібно відразу ж викликати лікаря.

Фарингіт теж дає такі симптоми, як температура і слабкість. Основна ж відмінність полягає в тому, що при фарингіті дитина кашляє, а тонзиліт, як правило, протікає без кашлю. Також у хворого сильно червоніє горло, задня і бічна його частини. Практично завжди фарингіт виникає одночасно з ринітом, або через 1-2 дні після початку нежиті. При фарингіті горло болить тільки під час ковтання.

Режим дитини при болю в горлі

Отже, лікування при болю в горлі дитині призначає педіатр або ЛОР. Батьки, перш ніж полоскати горло або ставити компрес, повинні обов’язково проконсультуватися з лікарем. Медики зазвичай самі призначають дитині полоскання, причому, як можна частіше.

Хворому малюкові потрібні вітаміни А, С і Е для зміцнення імунітету і відновлення слизової. Підійде будь-який вітамінний комплекс, який продається в аптеці. Також необхідно заварювати шипшину, обліпиху, смородину тощо.

Слід пам’ятати, що біль у горлі викликається бактеріями і вірусами, а тому хвору дитину потрібно поселити в окремій кімнаті, виділити їй окремий посуд. Їжа у малюка повинна бути теплою, напіврідкою, адже дитині важко ковтати. Пити води потрібно як можна більше. Ні в якому разі не можна змушувати пити або їсти гаряче, це викличе опік слизової оболонки.

Полоскання горла

Якщо дитина маленька, то батькам необхідно навчити її правильно полоскати горло. Часто малюки без ентузіазму ставляться до цієї процедури, а деякі навіть бояться. Потрібно пояснити, що немає нічого страшного в тому, що трохи розчину буде проковтнуто. Справа в тому, що багато дітей бояться саме цього.

Розчин для полоскання краще не готувати у великій кількості. Ідеально, якщо засоби чергувати, наприклад, з ранку полоскати горло відваром трав, а через деякий час використовувати сольовий розчин.

Для процедури підійде теплий розчин, гарячий і холодний тільки нашкодять. Зберігають готовий відвар в термосі або в холодильнику, але тоді його доведеться підігрівати.

Багато дітей бавляться і виробляють при полосканні гучні булькаючі звуки. Так робити не потрібно. В рот дитина має набрати трохи відвару, закинути голову, 3-4 секунд прополоскати і виплюнути розчин. Разова доза 150-200 мл.

Полоскати горло потрібно кожну годину. Коли ж хвороба піде на спад, то можна трохи збільшити інтервал до двох-трьох годин.

Народні засоби

Всі описані нижче трав’яні настої для полоскань готуються за таким рецептом: одну столову ложку подрібненої сухої сировини заливають склянкою крутого окропу, настоюють 20 хвилин, бажано в термосі. Потім настій проціджують і в теплому вигляді використовують для процедури полоскання.

Які трави використовують для полоскання?

Для настою беруть ті рослини, які володіють терпкими і дезинфікуючими властивостями. До таких відносяться наступні рослини:

  • евкаліпт;
  • ромашка;
  • кора дуба;
  • шавлія;
  • аїр;
  • чебрець;
  • репешок;
  • календула;
  • подорожник.

Крім трав можна також для полоскання використовувати настоянку прополісу.

Збори для полоскання

Набагато більш ефективними можуть бути трав’яні збори. Трави, що входять до них, взаємно підсилюють одна одну. Збори також готують способом, описаним вище.

1. Беруть по 10 грамів наступних трав: коріння лепехи, кору дуба, траву кропиви і шавлії.

2. Для збору трави готують: дуб 30 грамів, алтей 5 г, материнку 20 г.

3. Квіти липи змішують з ромашкою та вербовою корою. Пропорція 2:3:3 відповідно.

4. П’ять грамів липи змішують із 10 грамами кори дуба.

5. Змішують однакову кількість шавлії, чебрецю, бруньок сосни та евкаліпта.

6. П’ять грамів насіння льону, по 10 грамів календули, ромашки, звіробою. Цей збір можна пити по 50 мл 4-5 разів на день.

7. Ромашка і шавлія по 15 грамів, реп’яшок звичайний – 20 грам.

Прополіс від болю в горлі

Дуже добре зарекомендував себе прополіс, як засіб від болю в горлі. Його використовують для полоскання у дітей від трьох років. Одну чайну ложку настойки розводять у 100 мл води. Проте слід бути обережними, так як прополіс здатний викликати сильну алергію. Для початку нехай малюк прополоще тільки рот, якщо немає печіння та інших неприємних відчуттів, то можна приступати до полоскання горла. Спочатку беруть зовсім маленьку дозу: десь 40-50 мл, поступово доводячи до 100 мл за один раз.

Лікування горла соками

Від болю в горлі допоможуть соки буряка, лимона і каланхое. Склянку бурякового соку змішують зі столовою ложкою 6% оцту. Лимонний сік розводять з водою навпіл. Сік лимона краще робити кожен раз свіжим. Крім цього, потрібно ретельно лимон вимити, нарізати тонкими скибочками, залити медом і давати дитині їсти разом зі шкіркою. Жувати потрібно ретельно. Сенс такого лікування полягає у впливі ефірних олій лимона на слизову оболонку горла. Особливо ефективний спосіб при ангіні. При фарингіті потрібно бути обережними, адже мед посилює кашель.

Сік каланхое змішують навпіл з водою і полощуть горло. Зберігати в холодильнику його можна до двох діб.

Обережно! Сік каланхое здатний викликати алергічну реакцію. Потрібно обов’язково зробити пробу, намастивши соком на ліктьовому згині малюка. Якщо алергія є, то шкіра через деякий час почервоніє.

Робимо компрес від болю в горлі правильно

Багато батьків роблять однакову непрощенну помилку. Варто малюкові поскаржитися на біль у горлі, як йому відразу ж обмотують шию різними компресами. Часто це призводить до тяжких наслідків. Справа в тому, що компрес – засіб досить небезпечний. Ставлять його тільки тоді, коли хвороба минула гостру стадію. Ні в якому разі не можна обмотувати горло в початковий період хвороби, навіть якщо у дитини немає температури. Не потрібно намагатися разом позбавити малюка від болю і вилікувати його за один день. Це тільки в рекламі хворий п’є диво-пігулку і відразу ж одужує, в реальності такого не буває.

Отже, що ж допустимо використовувати для компресів? Відмінний засіб – свіжий сир. Беруть самий жирний, який тільки можна знайти. Обкладають горло товстим шаром сиру, фіксують. Мінімальна тривалість процедури – три години, можна більше.

Мед змішують з житнім борошном і олією. Прикладають до горла, утеплюють шарфом.

Відварену в шкірці картоплю швидко розминають, поки не охолола, змішують з рослинним маслом. Компрес ставлять на дві години, після чого укладають дитину спати.

Отже, основне лікування хворого горла у дитини повинен проводити лікар. Від батьків потрібно виконувати всі приписи педіатра, а також робити процедури як можна частіше, не лінуватися. Не буде толку від полоскань, якщо вони проводяться один-два рази в день. Не потрібно і старатися, намагаючись вилікувати малюка якомога швидше. Організм дитини володіє великими можливостями в плані боротьби з інфекцією, потрібно лише допомогти йому налаштуватися на одужання.

Також можна почитати про печену цибулю від фурункулів.

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *