Як народними засобоми лікують дисбактеріоз кишечника?

Дисбактеріоз кишечнику, як його лікують у народі?

Мікрофлора здорової людини переважно складається з лакто – бактерій і біфідо – бактерій. Основні функції мікрофлори кишечника – це захист від хвороботворних мікробів, участь у перетравленні клітковини (харчових волокон), синтез біологічних активних речовин і вітамінів. Якщо мікрофлора кишечника змінює свій звичайний склад – це стан називається дисбактеріоз кишечника, який може виникнути з багатьох причин. Перша причина виникнення дисбактеріозу, це наслідки операції на кишечнику і шлунку. Друга – вживання алкоголю у великій кількості. Третя – непрохідність кишечнику. Четверта – низька кислотність шлункового соку. П’ята – кишкові дивертикули. Шоста – нераціональне застосування лікарських засобів, головним чином антибіотиків. Сьома – панкреатит і це не повний список всіх причин.

Симптоми захворювання проявляються у вигляді блювання, нудоти, у роті відчувається металевий присмак, болі в животі, запори або проноси, свербіння шкіри, алергічний висип на шкірі, метеоризм. Діагностику захворювання роблять, ґрунтуючись на результатах дослідження калу. Лікують дисбактеріоз в основному антимікробними препаратами і засобами, які допомагають відновити мікрофлору кишечнику.

Ось ми і підійшли до лікування дисбактеріозу кишечника народними засобами, щоправда слід зауважити, що всі рецепти народної медицини потрібно строго погоджувати з лікарем і не займатися самолікуванням. При дисбактеріозі в кишечнику народні засоби сприяють стабілізації нормальної кишкової мікрофлори і сприяють її зростанню. Це відбувається завдяки вживання трав’яних зборів, настою молочного гриба, чайного гриба, морського рису. Всі народні засоби чудово можна приймати разом з лікарськими засобами, які зазвичай призначають при лікуванні дисбактеріозу практикуючі лікарі.

Рецепти народних засобів для лікування дисбактеріозу кишечнику

Рецепт № 1. Залити літром окропу 50 грам крупно листового зеленого чаю і кип’ятити на слабкому вогні протягом 40 хвилин. Дати відвару охолонути, після чого процідити, а заварку яка залишилася після проціджування залити 0,5 літрами окропу і на слабкому вогні кип’ятити протягом 20 хвилин. Після охолодження відвар процідити і з’єднати з першим відваром. Зберігати такий відвар потрібно в холодильнику і вживати по столовій ложці кожного разу за півгодини до їжі. Цей рецепт і дозування можна застосовувати дорослим та підліткам, а з приводу застосування і дозування дітям молодшого віку слід обов’язково порадитися з лікарем.

Рецепт № 2. Потрібно взяти в рівних пропорціях листя або плоди чорниці, плоди черемшини, корінь аїру, кору дуба, Курильський чай і ретельно подрібнити і перемішати. Ввечері близько двох столових ложок суміші засипати в термос, залити 500 мілілітрами крутого окропу і дати настоятися протягом ночі. Вживати по 80-100 мілілітрів від трьох до п’яти разів на день. Настій так само можна використовувати при проносі.

Рецепт № 3. Змішати по дві столові ложки квіток ромашки та календули, по одній столовій ложці листя подорожника і фіалки, до них додати плоди жостеру – близько однієї чайної ложки. Суміш залити одним літром окропу і настоювати близько двох годин. Приймати настій по 100 мілілітрів за 30 хвилин перед їжею.

Крім відварів і настоїв при лікуванні дисбактеріозу кишечнику народними засобами застосовують молочні продукти, такі як кисле молоко, ряжанка, кефір, кумис і суміш соків овочів.

Суміш № 1. Змішати 150 мілілітрів соку моркви та по 50 мілілітрів соку огірка й буряків. Випити за один раз у будь-який час дня.

Суміш № 2. Змішати 200 мілілітрів соку моркви з 50 мілілітрими соку шпинату і так само як першу суміш випити за один раз у будь-який час дня.

Всі ці засоби народної медицини допоможуть традиційній медицині відновити мікрофлору кишечника.

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Коментарі

  1. Від Катя

  2. Від Нiна

  3. Від Наталя

  4. Від Людмила

  5. Від Галина

  6. Від Поліна

  7. Від Христина

  8. Від Леся

  9. Від Христина

  10. Від Яна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *