Як єфективніше лікувати гайморит?

Як доцільніше лікувати гайморит?

Гайморит є одним з найбільш частих захворювань в ЛОР практиці. За статистикою, близько 10% населення розвинених країн хворіють гайморитом. Ймовірно ця цифра насправді ще вище, оскільки багато людей переносять захворювання на ногах, навіть і не підозрюючи про хворобу.

До запалення придаткових пазух носа схильні, як дорослі, так і діти, причому в дітей частіше спостерігається запалення клітин ґратчастого лабіринту, або етмоїдит. Цей факт, перш за все, пов’язаний з недостатнім розвитком гайморових пазух у дітей.

У зв’язку з великою поширеністю захворювання серед населення, актуальним залишається питання: як лікувати гайморит? Які ефективні методи лікування гаймориту? На сьогоднішній день існує десятки, або навіть сотні можливих методик лікування гаймориту, починаючи від методів класичного лікування, про які поговоримо далі, закінчуючи лікування народними методами.

Як лікують гайморит? Класична терапія

Лікування гаймориту лор лікарями ґрунтується на:

  • визначенні давності захворювання (гострий або хронічний гайморит);
  • визначенні стадії захворювання (катаральна, набрякла форма, або гнійна форма гаймориту).

В тому, чи іншому випадку лікарями застосовується різна тактика лікування гаймориту. На жаль, варіанти лікування не можна узагальнити, кожен конкретний випадок необхідно розглядати окремо, з урахуванням усіх даних, які були отримані від пацієнта (скарги, анамнез захворювання, об’єктивний огляд, результати рентгенографії придаткових пазух носа та інших досліджень).

Проте, існують також і протоколи лікування захворювань, схвалені на рівні держави країни, в яких описані варіанти лікування, в залежності від тієї чи іншої ситуації. У цих протоколах вказані групи препаратів, які рекомендовані до призначення. Отже, згідно протоколів при лікуванні гострого синуситу (гаймориту) ми повинні використовувати:

  • антибіотики (10-14 днів);
  • системні деконгестанти;
  • муколітичні засоби;
  • антигістамінні препарати;
  • нестероїдні протизапальні засоби;
  • гомеопатичне лікування.

Антибіотики при гаймориті, препарати вибору і резерву

Що стосується антибіотиків для лікування гаймориту, то тут є також свої особливості.

Існують препарати першого ряду, або препарати вибору, а також антибіотики резерву, тобто препарати, які доречно призначати в ускладнених випадках перебігу захворювання, або у разі неефективності антибіотиків першого ряду. Сумно, коли призначення іншими лікарями антибіотиків резерву, є для них препаратом вибору і призначаються зі стартової терапії. Адже в подальшому у таких людей може розвинутися резистентність, або не чутливість до всіх препаратів і подальше лікування буде не ефективним.

Як лікувати гайморит під час стартової терапії? Препаратами вибору в такому випадку є антибіотики з групи пеніцилінів (амоксицилін, амоксиклав тощо). На другому місці знаходяться цефалоспорини 1-3 покоління (цефазолін, цефтріаксон тощо). Також можна призначати і макроліди (азитроміцин, кларитроміцин). Що стосується інших антибіотиків, зокрема фторхінолонів – це препарати резерву! Їх призначають в ускладнених випадках гаймориту, а також при неефективності препаратів першої лінії.

На ринку існує декілька видів оригінальних препаратів (Аугментин, Флемоклав солютаб, цедекс, сумамед та інші), але також багато різних компаній, які займаються розробкою дженериків. Дженерики – це копії оригінального препарату і деякі з них цілком придатні до вживання, враховуючи такі критерії як безпека, ефективність та ціна. Враховуйте той факт, що на ринку України існує величезна кількість підроблених препаратів. Здебільшого це стосується саме оригінальних препаратів. Так що неефективність лікування в деяких випадках можна списувати і на цей факт.

Системні або місцеві деконгестанти призначаються з метою зменшити відтік слизової носа, для забезпечення хорошого дренажу з пазух. Але ці препарати варто використовувати з великою обережністю та не більше ніж 3-5 днів! По-перше, вони порушують роботу миготливого епітелію, що сприяє затримці слизу і гною в пазухах, по-друге, до судинозвужувальних крапель може бути звикання.

Муколітики також сприяють більш ефективному дренажу пазух. Вони розріджують слиз, тим самим покращують роботу миготливого епітелію.

Антигістамінні засоби є сенс призначати у разі алергічної природи гаймориту.

Протизапальні препарати використовують дуже рідко. Їх призначають при вираженому больовому синдромі.

Чи є сенс робити прокол при наявності гаймориту? Скажімо так, гострий гайморит, можливо вилікувати без проколу в 95% випадків, навіть гнійний гайморит. В Європейських країнах, США вже давно забули, що таке прокол, а лікують таких хворих тривалими курсами антибіотикотерапії. Можливо, в цьому є свій сенс, але погодьтеся, приймати антибіотики близько місяця, а іноді і більше, теж не дуже приємно для організму, особливо для деяких органів, таких як печінка, нирки тощо.

Як лікувати гайморит? Народні методи лікування

Скажемо відверто, народні методи лікування гаймориту найчастіше призводять до ускладнень, ніж до виліковування. Тим не менш, є ефективні засоби, які можна використовувати під час захворювання гайморитом.

Цикламен – невелика рослина з круглим листям і невеликою фіолетовою або біло-рожевою квіткою. Рослина цикламен розквітає однією з перших, разом з квітами пролісками. Для лікування гаймориту використовують корінь цикламена. Для цього, отримують сік з кореня, розбавляють його водою в пропорції 1 : 4. Використовують розчин, як краплі в ніс. Такі краплі сприяють рясному виділенню слизу і гною з пазух, тим самим прискорюють процес виліковування. На основі цикламена на сьогоднішній день придумано чимало ліків, причому досить дорогих.

Таку ж подразнювану дію на слизову носа має і сік каланхое. При закапуванні в ніс він подразнює слизову і провокує рясні виділення з носа.

Під час гаймориту ефективний сік свіжого буряка. Попередньо такий сік потрібно розбавити з водою і медом у пропорції: на 30 мілілітрів бурякового соку, одну чайну ложку меду і три чайних ложки води. Приготований розчин необхідно закапувати в ніс.

Про прогрівання носа при гаймориті. Різні процедури, в тому числі і прогрівання, рекомендовано робити виключно на початкових стадіях захворювання. Ні в якому разі не слід робити процедури при наявності гнійного відокремлюваного з носа. Надалі, це може призвести до неприємних ускладнень!

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.