Мати-й-мачуха лікарська рослина: опис, властивості

Мати-й-мачуха - лікарська рослина

Ще в Стародавньому Римі лікарі помітили, що рослина, яка зараз носить назву мати-й-мачуха, допомагає при кашлі. Латинська назва цього первоцвіту перекладається як «проганяє кашель». На Україні цю траву також давно застосовували при сильному кашлі. Досі мати-й-мачуха входить до складу пом’якшувальних зборів і застосовується при бронхіті, ларингіті, трахеїті і навіть при пневмонії.

Лікувальні властивості мати-й-мачухи

Мати-й-мачуха належить до сімейства айстрових. Квітка і справді нагадує розсипані по минулорічній пожовтілій траві маленькі світло-жовті зірочки. Рослина відноситься до первоцвіту, тобто зацвітає воно тоді, коли тільки зійде сніг і земля почне прокидатися від зимового сну. Мати-й-мачуха ніби вбирає в себе всю силу нового життя природи.

Мати-трава (ще одна старовинна назва квітки) не любить рости на дерні, вона віддає перевагу важким глинястим ґрунтам, з домішкою каменів і піску. Мати-й-мачуху можна відшукати на височинах, низовини вона не шанує. Росте на глинястих схилах ярів, на пустирях, біля будинків та вздовж сільських доріг. Іноді заселяє покинуті поля. Мати-й-мачуха любить кам’янисті береги річок, тому її іноді називали очеретяною травою.

Листя мати-й-мачухи можна застосовувати, як окремо від квітів, так і разом з ними. Квітки збирають у період повного розкриття квіткових кошиків, тобто в березні або квітні. Збір листя здійснюють у травні-червні. Чим старше листя, тим менше в них цілющих речовин. Сушку проводять, як можна швидше, сировину розкладають тонким шаром у темних провітрюваних приміщеннях. Збирають квіти або листя в суху погоду, краще після полудня.

Листя мати-й-мачухи містять рослинний слиз, завдяки чому відвар рослини чинить обволікальну, пом’якшувальну, відхаркувальну дію на запалену слизову оболонку бронхів і гортані.

Також листя містять танін і дубильні речовини, що дозволяє надавати протизапальний ефект при захворюваннях дихальних шляхів. В листках знайдено фітостерини, необхідні для зміцнення імунітету, глікозиди, вітаміни, органічні кислоти, мікроелементи.

У квітках мати-й-мачухи виявлені дубильні речовини, глікозиди, фітостерини. Однак відхаркувальна дія квіток дещо слабша, тому вони застосовуються разом з листям.

Протипоказання

Мати-й-мачуха корисна далеко не всім. Рослина протипоказана майбутнім мамам і годувальним жінкам. Дітям її дають з двох років.

Які хвороби органів дихання лікує мати-й-мачуха?

Відвари і настої мати-й-мачухи показані при бронхіті, ларингіті, трахеїті, бронхіальній астмі і пневмонії в період одужання. Збори та настої розріджують в’язкий слиз, виводячи його з бронхів і горла. Також мати-й-мачуха відновлює слизову дихальних шляхів. Застосовують її при кашлі з в’язкою мокротою і при вологому кашлі.

Як готувати настій із мати-й мачухи?

Мати-й-мачуху можна заварювати одну, або в складі зборів. Одну ложку заварюють як чай, через дві години проціджують. Дітям дають по 1-2 ложки, а дорослим по 100 грамів 3-4 рази на добу. Засіб п’ють за годину до їжі.

Збори з мати-й-мачухою

Мати-й-мачуху поєднують з рослинами, що мають протизапальний і відхаркувальний ефект. Це може бути материнка, подорожник, алтей, солодка і деякі інші.

Збір з липою і малиною

Для збору беруть у рівних частинах ягоди малини, квіти липи і мати-й-мачуху. Компоненти ретельно перемішують і заварюють 5 грамів в 250 мл окропу. Настоюють годину в термосі. П’ють на ніч по склянці. Збір застосовують при відсутності високої температури. Ефективний він при вологому кашлі, на останньому етапі хвороби. Також збір можна застосовувати при сильному переохолодженні, щоб не допустити захворювання. Дітям дають з двох років.

Збір відхаркувальний

Потрібно взяти трави в наступній пропорції:

  • по 10 грамів первоцвіту весняного і ромашки аптечної;
  • мати-й-мачухи – 15 гр;
  • 20 грамів подорожника.

Суміш заварюють так: одну ложку трав заливають 250 мл гарячої води і кип’ятять 15 хвилин на водяній бані. Через годину, проціджують і п’ють по 50 грамів діти і по 100 грамів дорослі, три рази на день до прийому їжі. Цей збір ефективний при гострому бронхіті і трахеїті.

Збір з мати-й-мачухою від ларингіту

Ларингіт можна визначити по, як би сиплому кашлю. Часто при цьому захворюванні пропадає голос. Мати-й-мачуха допоможе пом’якшити кашель і викличе відступ мокротиння. Для збору потрібні будуть в рівній пропорції такі трави: мати-й-мачуха, шипшина (для зміцнення імунітету), календула, чебрець і березові бруньки. Три ложки заливають 0,5 літрами гарячої води, 5 хвилин кип’ятять на слабкому вогні. Настоюють годину, проціджують. Дітям давати потрібно по 30-50 мл після їжі, три рази на день. Дорослим – в два рази більше. Чебрець можна замінити кривавником або звіробоєм. Цей збір протипоказаний вагітним і годувальним жінкам.

Відхаркувальний збір з алтея і материнки

Так само, як і мати-й-мачуха, алтей містить рослинний слиз, який зміцнює і відновлює слизову оболонку горла. Материнка теж посилює відхаркувальні властивості цього збору. Для приготування беруть 5 гр. материнки, 10 гр. мати-й-мачухи, 5 гр. алтея. Суміші насипають у термос, заварюють півлітра окропу і настоюють годину. П’ють при гострому бронхіті і трахеїті три рази в день по половині склянки. Вагітним і годувальним жінкам цей збір протипоказаний.

Збір від важкого бронхіту і пневмонії

Звичайно ж, пневмонію лікують у стаціонарі антибіотиками і крапельницями. Однак після того, як хворий піде на поправку, а кашель стане вологим, можна пити збір, що включає в себе в рівних частках мати-й-мачуху, медунку, подорожник, коров’як, фіалку триколірну, солодку. Всі ці рослини мають потужну відхаркувальну, протизапальну дію. Збір допоможе хворому швидко встати на ноги. Протипоказаний вагітним, жінкам і дітям до 12 років.

П’ять грамів суміші кип’ятять у склянці води сім хвилин. Півгодини настоюють в емальованому посуді, потім п’ють після прийому їжі по чарочці тричі на день.

Отже, листя мати-й-мачухи – чудовий засіб проти запальних хвороб органів дихання. Однак, якщо не допомагає відвар протягом декількох днів, значить, потрібно підібрати інший засіб.

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Коментарі

  1. Від светлана

  2. Від Анна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *