Авітаміноз – симптоми і лікування у дітей та дорослих

Авітаміноз - симптоми, вітаміни, які потрібно пити

Авітаміноз – це серйозне захворювання, яке викликане нестачею вітамінів в організмі людини. Причому, авітамінози бувають різні, в залежності від того вітаміну, якого не вистачає. Клінічні симптоми у всіх авітамінозів різні. Причини виникнення авітамінозів теж різноманітні, але суть зводиться до того, що вітамінів або немає в раціоні харчування, або порушений процес їх засвоєння організмом.

Те, що ми іноді називаємо авітамінозом, насправді є гіповітаміноз, так як авітаміноз має дуже серйозний і тривалий перебіг, який нерідко призводить до летальних наслідків. Але для зручності ми будемо говорити про легкі форми захворювання.

Зазвичай легкі форми авітамінозу виникають навесні, коли в їжу вживаються не ті свіжі продукти, які виросли на грядці, а фрукти й овочі, які виросли в парнику. При захворюванні авітамінозом на шкірі з’являються перші ознаки хвороби – вона стає сухою і не реагує на застосування зволожувального крему.

Вітаміни при авітамінозі

Щоб отримати добову дозу всіх необхідних вітамінів, навіть влітку потрібно з’їдати в день до двох кілограмів свіжих ягід, овочів і фруктів. Комплекс вітамінів при авітамінозі повинен призначати тільки спеціаліст, так як надмірне вживання вітамінів може призвести до гіпервітамінозу, що також є патологією.

Симптоми авітамінозу (точніше, гіповітамінозу) можуть бути наступними:

 • часті застуди взимку і захворювання, що важко піддаються лікуванню;
 • блідість шкірних покривів, суха і роздратована шкіра;
 • кровоточивість ясен, що виникає при чищенні зубів;
 • синдром хронічної втоми;
 • сонливість;
 • дратівливість і швидка стомлюваність;
 • зниження імунітету;
 • неуважність і неможливість зосередитися на чомусь одному;
 • депресивні стани;
 • заїди або тріщини в куточках губ, які не піддаються лікуванню;
 • сухість і ламкість волосся, яке швидко січеться і випадає;
 • періодичні загострення наявних хронічних захворювань.

Причини весняної нестачі вітамінів

Вітаміни при авітамінозі підбираються з урахуванням віку хворого, загального стану і наявності симптомів авітамінозу, тобто тяжкості захворювання. Неможливо приймати вітаміни у великих дозах, так як вітаміни не можуть накопичуватися в організмі, а швидко виводяться з сечею. Для того щоб усунути симптоми, вітаміни при авітамінозі приймаються щодня, у невеликих дозах.

Для успішного лікування необхідно з’ясувати, з чим пов’язаний авітаміноз. Якщо це недолік в раціоні харчування, то потрібно терміново заповнити раціон. Харчування при авітамінозі повинно включати велику кількість свіжих овочів, фруктів, з яких необхідно готувати салати. Також корисними є свіжо-вичавлені соки, але пити їх потрібно розведеними з водою.

Не можна забувати про м’ясні продукти, цільні злаки, бобові, в яких крім вітамінів міститься велика кількість амінокислот, мінералів, жирних кислот. Особливо актуальним такий раціон харчування буває навесні. Перед тим, як боротися з авітамінозом, потрібно обов’язково налагодити раціон харчування. Інакше всі вжиті заходи виявляться марними.

Які пити вітаміни при авітамінозі?

В основному в групу ризику появи авітамінозу входять маленькі діти і літні люди. Але ферментна система у тих й інших різна, як і здатність засвоювати вітаміни (навіть окремі вітамінні добавки). Тому для кожної людини потрібна індивідуальна програма, в якій детально розписано, які пити вітаміни при авітамінозі і коли.

Крім старих і дітей, в групу ризику входять люди з підвищеним розумовим і фізичним навантаженням, люди з шкідливими звичками, вагітні та жінки, а також прихильники голодувань, усіляких дієт, і вегетаріанці.

Які вітаміни приймати при авітамінозі – для кожної групи повинна бути своя програма, так як це абсолютно різні соціальні та вікові групи людей, зі своїми звичками та вподобаннями. Але ті люди, які входять у групу ризику, повинні пам’ятати про те, що дефіцит вітамінів (навіть одного або декількох) може погіршити стан організму і ускладнити вже наявні хронічні захворювання.

Вітаміни проти авітамінозу можна вживати як натуральні (свіжі соки, салати), так і синтетичні. Ці групи вітамінів мало чим відрізняються, і однаково добре заповнюють дефіцит в організмі. Сьогодні на ринку є як окремі вітаміни, так і вітамінні комплекси. Вітаміни при авітамінозі використовуються у вигляді розчинів, таблеток, драже, капсул, порошків. Дітям, безсумнівно, підійдуть розчини та порошки з драже, а ось дорослим підійде будь-яка форма.

Різновиди авітамінозів

Перш ніж вирішувати, які вітаміни пити, потрібно знати симптоми окремих авітамінозів, і розібратися, якого саме вітаміну не вистачає в організмі. Розглянемо деякі авітамінози і їх симптоми.

Авітаміноз вітаміну B – досить велика група захворювань, так як група вітамінів В складається з вітамінів В1, В2 і так далі, до вітаміну В15. Найчастішими є авітаміноз В1, В2, В6, В12. При дефіциті вітаміну В1 виникають розлади нервової системи, серця, судин, інших органів. При нестачі цього вітаміну клітини організму не отримують енергію.

Авітаміноз В2 супроводжується тріщинами в кутах губ і сухістю шкіри. Основне джерело вітаміну В2 – молочні продукти.

При авітамінозі вітаміну В6 виникає анемія, шкіра сохне і лущиться, можуть виникнути проблеми з боку шлунково-кишкового тракту.

При авітамінозі В12 розвивається анемія, пов’язана з порушенням дозрівання еритроцитів. Може виникнути периферична невропатія, а також атрофія слизової оболонки шлунка. Однією з причин такого авітамінозу є глистяна інвазія.

Авітаміноз вітаміну РР характеризується великою площею ураження шкіри і слизових оболонок, а також проблемами з боку шлунка, кишечника, нервової системи. При цьому авітамінозі виникає захворювання під назвою «пелагра», яке в перекладі означає «шорстка шкіра». Якщо дефіцит вітаміну РР виникає у дітей, то можливе відставання в розумовому розвитку.

Авітаміноз вітаміну D супроводжується порушенням синтезу кісток і деформацією скелета. Виникає недолік кальцію, який може призвести до появи багатьох захворювань. У дітей дефіцит вітаміну D викликає рахіт – важке ураження опорно-рухового апарату.

Авітаміноз вітаміну Е може викликати передчасне старіння клітин організму, на тлі якого настає раннє старіння людини. Так як цей вітамін відповідає за здатність клітин відновлюватися, починають страждати багато органів і системи.

Дефіцит вітаміну А викликає захворювання під назвою «куряча сліпота», при якому людина погано бачить з настанням сутінків.

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.