Ефект плацебо, або віра в цілющу силу ліків

Ефект плацебо

Всім нам відомий ефект “плацебо” (placebo): коли ми починаємо вірити в цілющу силу ліків, цього іноді цілком достатньо для поліпшення самопочуття (хоча те, що знаходиться в нашому організмі, може зовсім не бути ліками). Тепер нове дослідження демонструє, що коли люди вживають ліки, вірячи в їх високу матеріальну цінність (вище тієї, яка є в дійсності), то думають також, що вони діють більш ефективно (хоча це може бути і зовсім не плацебо).

Люди думають, що дорогі ліки більш ефективні!

У дослідницькій роботі, опублікованій журналом «Неврологія» (Neurology), вчені описують експеримент, в якому вони попросили 12 людей з хворобою Паркінсона приймати два різновиди одних і тих же ліків, що відрізняються ціною. Учасникам сказали, що метою експерименту було визначення однакової ефективності ліків (гіпотетична ціна першого становила 100 доларів, другого – 1500). Насправді замість ліків дослідники вводили хворим сольовий розчин, який не виробляє ніякого ефекту.

Перед прийомом препаратів кожен учасник пройшов тест на визначення моторних здібностей; також ним було проведено сканування мозку. При введенні сольового розчину хворим говорили про його лікувальну цінність (високу або низьку).

Виявилося, що ті, хто отримував гіпотетично дорогі ліки, спочатку продемонстрували на 28% більш високі результати тестів. Після цього учасникам сказали, які саме «ліки» вони приймали. Вісім осіб повідомили, що на «дорожчий» препарат вони покладали великі надії, і були здивовані поліпшенню здоров’я.

Можливо, люди в дослідженні відчували значний ефект плацебо з тієї причини, що їх мозок продукував більше дофаміну, який впливає на моторику.

Незважаючи на те, що авторам дослідження довелося обдурити учасників експерименту, але вони покладають великі надії на використану методику, яка може істотно підвищити якість життя хворих Паркінсоном та іншими неврологічними розладами.

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.