Трахеїт у дітей і дорослих: причини, збудник, симптоми і лікування

Трахеїт у дітей і дорослих.

Трахеїт – це важке захворювання, при якому зазвичай відбувається запалення слизової оболонки трахеї, із-за чого починається надмірне вироблення слизу, і трахея стає особливо чутливою до різних подразників. Ця недуга може виникати, як самостійне захворювання, так і супроводжуватися запаленням верхніх дихальних шляхів. Пік захворюваності припадає на зимовий період, коли активуються вірусні інфекції.

Трахеїт вражає в рівній мірі дітей й дорослих, і зазвичай при правильному лікуванні проходить протягом 14-20 днів, залежно від тяжкості перебігу. Проводити терапію, спрямовану на боротьбу з трахеїтом, потрібно негайно після виявлення недуги. Чим раніше буде розпочато лікування, тим менше буде ризику виникнення ускладнень захворювання і тим швидшою стане нагода позбутися цієї недуги. У лікувальних цілях добре застосовувати, крім медикаментозних препаратів, ще і засоби народної медицини, які показали себе, як високоефективні та ті, що здатні помітно скоротити тривалість хвороби.

Причини розвитку трахеїту

У переважній більшості випадків трахеїт має інфекційну природу. Після проникнення в організм збудників, недуга починає розвиватися тільки в тому випадку, якщо є фактори, які провокують захворювання. При їх відсутності місцевий і загальний імунітет дають на відсіч бактеріям та вірусам, тим самим запобігають появі хвороби. До сприятливих факторів відносяться:

  • загальне переохолодження організму – в цьому стані під впливом холоду судини слизової оболонки трахеї стискаються, що в свою чергу призводить до порушень в роботі місцевого імунітету, внаслідок чого організм перестає давати відсіч збуднику хвороби, і починає розвиватися трахеїт;
  • загальне ослаблення імунітету;
  • авітаміноз;
  • гостра алергічна реакція – при ній під впливом алергенів відбувається набряк слизової трахеї, що порушує циркуляцію крові і призводить до розвитку запального процесу;
  • проникнення в трахею стороннього предмета – в такій ситуації в місці знаходження стороннього тіла формується локальне запалення, із-за того, що організм намагається вивести чужорідний предмет (поступово запалення поширюється на всю трахею);
  • паління;
  • надмірне вживання алкоголю;
  • несприятливі екологічні умови;
  • важкі захворювання легень;
  • важкі захворювання серця.

Іноді можливі ситуації, коли захисні сили організму відновлюються дуже швидко, і початкова недуга зникає, не встигнувши навіть викликати симптоми.

Як класифікують трахеїт?

У сучасній медицині трахеїт має досить складну класифікацію. В першу чергу хворобу поділяють на гостру і хронічну, а також (за особливість виникнення) — на первинну і вторинну. Далі трахеїт, що відноситься до вторинної форми, тобто виниклий на тлі інших захворювань, поділяють на такі види:

  • ринофаринготрахеїт – при такому вигляді трахеїту в запальному процесі залучені слизові носа, гортані й трахеї (як правило, процес починається від носа і поступово опускається вниз);
  • ларинготрахеїт — в цьому випадку запалення зачіпає тільки гортань і трахею (як і при попередньому вигляді, інфекція поширюється зверху вниз);
  • трахеобронхіт – при ньому запалення присутнє не тільки в трахеї, але і в бронхах (цей вид захворювання відрізняється більш важким перебігом).

Незалежно від того до якої категорії відноситься трахеїт, лікувати його потрібно негайно після виявлення перших симптомів.

Симптоми трахеїту

Захворювання однаково проявляє себе у дітей і дорослих, за винятком того, що у маленьких пацієнтів може розвиватися круп. Цей стан потребує екстреної медичної допомоги, так як при ньому відбувається набряк гортані, що стає причиною зупинки дихання.

Про те, що у хворого є трахеїт, свідчать такі симптоми:

  • больовий синдром за грудьми в міжлопаточній зоні – ця біль досить сильна, колючого характеру і з’являється в момент кашльового нападу;
  • кашель – має грубе звучання, лікарі називають його «кашель у бочку» (на початку хвороби він сухий, а через кілька днів стає вологим, носить нападаючий характер і виникає переважно в нічний час);
  • підвищення температури тіла до 38 градусів;
  • загальна слабкість;
  • сонливість;
  • швидка втомлюваність;
  • збільшення лімфатичних вузлів, розташованих під шкірою;
  • біль у горлі;
  • закладання носа.

Симптоми зазвичай розвиваються швидко, і значне погіршення стану хворого спостерігається вже через 12 годин, після перших проявів трахеїту. У тому випадку, якщо захворювання виникло у дитини, займатися самолікуванням категорично заборонено через загрозу виникнення крупа. У ряді випадків маленькому хворому потрібна госпіталізація, навіть при не тяжкому перебігу трахеїту!

Ускладнення, що виникають при трахеїті

У такому випадку, коли хворий порушує лікування або не проводить його повністю, то у нього виникає високий ризик розвитку важких ускладнень. Найчастіше при трахеїті хворий звертається за лікарською допомогою, коли виникають такі наслідки недуги:

  • пневмонія;
  • бронхіальна астма;
  • емфізема легень;
  • перехід хвороби в хронічну форму;
  • розвиток стійкого бронхіту.

Всі ускладнення захворювання надають серйозну шкоду здоров’ю і вимагають більш важкого лікування, ніж сам трахеїт. Тільки своєчасна терапія дозволяє впоратися з недугою швидко і запобігти виникненню його наслідків.

Народні засоби для боротьби з трахеїтом у дітей

При виявленні у дитини трахеїту використовувати народну медицину слід тільки в комплексі з традиційними методами лікування і неодмінно за погодженням з лікарем. Самостійно прописувати дитині засоби народної терапії вкрай не рекомендується, тому що вони далеко не завжди сумісні з медикаментозними препаратами.

Так, як при хворобі потрібно забезпечити дитині рясне пиття, в якому буде багато вітамінів, то варто приготувати морс з журавлини. Для його отримання одну склянку ягід заливають двома літрами води і ставлять на вогонь. Довівши морс до кипіння, його знімають з вогню і товчуть ягоди. Після цього напій знову ставлять на вогонь і проварюють протягом 15 хвилин. Далі, настоявши морс протягом однієї години, його (за бажанням) проціджують від ягідних шкурок і додають чотири столові ложки липового меду. Цей напій дитина повинна пити протягом дня замість чаю. Для дітей до 7 років на день потрібен 1 літр морсу, після 7 років — повний об’єм приготованого напою. Якщо у хворого спостерігається алергічна реакція на мед, то його слід замінити звичайним цукром. Дають дитині морс протягом усього періоду хвороби.

Морквяний сік надає позитивну дію на дихальну систему і значно сповільнює розвиток запалення в трахеях. Для лікування щодня вранці і ввечері хворій дитині необхідно давати по 120 мл свіжо-вичавленого соку. Таке лікування проводять не менше 14 днів.

Корисні при боротьбі із захворюванням інгаляції з використанням меду. Для них слід в одній склянці води температурою до 80 градусів розчинити одну столову ложку будь-якого меду. Далі склад потрібно перелити в широку миску і провести інгаляцію парою протягом 10 хвилин. Голову дитини необхідно накрити рушником. Вдихання під час інгаляції повинні робитися ротом і бути максимально глибокими. Видихання здійснюються носом. Протягом дня потрібно зробити не менше трьох інгаляцій. Курс лікування становить 10 днів.

Для того щоб поліпшити стан і зменшити кашель дитини, їй слід давати перед сном напій, приготований з молока, меду і вершкового масла. Для його приготування необхідно взяти 250 мл молока нагріти до 60 градусів і після цього розчинити в ньому одну десертну ложку липового меду. Також на молоці розчиняють одну ложку (чайну) вершкового масла. Напій добре перемішують і дають дитині випити в теплому вигляді за 30 хвилин до сну. Тривалість цього лікування — 10 днів. При вживанні цього препарату знижується частота та інтенсивність нападів кашлю і активується імунітет.

Пасивна інгаляція ефірною олією чайного дерева може швидко зняти запальний процес в трахеї. Для цього в кімнаті, де перебуває дитина, необхідно перед сном, поруч з ліжком запалити аромолампу, в яку додано 10 крапель масла, і залишити так на 30 хвилин. Це дозволить наситити повітря в приміщенні корисними речовинами. При їх вдиханні протягом всієї ночі дитина отримує потужну протизапальну обробку трахеї. При відсутності аромолампи можна поставити на батарею пляшечку з невеликою кількістю теплої води, в яку додано 15 крапель олії.

Народні засоби від трахеїту у дорослих

При лікуванні трахеїту у дорослих, також можна успішно застосовувати народні методи терапії.
Дієвим, але різким засобом є ліки, приготовлені з лимона і хрону. Для його отримання потрібно взяти 150 г подрібненого на дрібній тертці кореня хрону і цю масу змішати з соком, віджатим з двома великими лимонами. Добре перемішавши склад, його залишають на дві години під кришкою. Далі ліки поміщають на зберігання в холодильник. Застосовують препарат по одній десертній ложці 6 разів на добу. Курс лікування трахеїту цим засобом — 10 днів. У тому випадку, якщо у хворого спостерігається захворювання шлунково-кишкового тракту, то від такого лікування слід відмовитися.

Дуже корисно при самому початку хвороби вдихати запах часнику. Входять до складу цього овочу ефірні масла і фітонциди, які відмінно справляються з хворобою. Для лікування потрібно подрібнити один великий зубок часнику, загорнути його в шматочок марлі, і піднісши до носа, вдихати часникові пари протягом 10 хвилин. Цю інгаляцію потрібно повторювати один раз на годину протягом всього дня. Курс лікування становить два дні. Такий засіб є дієвим лише в тому випадку, якщо його почали застосовувати відразу ж, при перших симптомах хвороби.

Корисно при трахеїті проводити полоскання горла настоєм малинового листя. Для отримання препарату потрібно взяти дві столові ложки сухого подрібненого листя малини, залити в термосі 500 мл крутого окропу і настояти дві години. Після цього, ліки необхідно процідити і використовувати в повному обсязі для однієї процедури. Полоскання проводять чотири рази на добу протягом 10 днів.

Відвар евкаліпта при внутрішньому прийомі теж посприяє прискоренню одужання. З метою проведення терапії, слід взяти одну столову ложку листя евкаліпта і залити однією склянкою води. Після цього посуд з ліками ставлять на вогонь і, довівши до кипіння, проварюють протягом 10 хвилин. Далі препарат настоюють 60 хвилин і проціджують. Його приймають по дві столових ложки три рази на добу, після вживання їжі. Курс лікування — 14 днів.

Профілактика трахеїту

Набагато краще не лікувати хворобу, а запобігти її виникненню. Саме з цієї причини варто ознайомитися зі способами профілактики трахеїту, які показали себе, як дуже ефективні. Попередити розвиток хвороби можна, якщо взяти до уваги наступні правила:

  • відмова від паління;
  • відмова від вживання зайвого алкоголю;
  • планомірне загартовування організму протягом усього року;
  • попередження переохолоджень;
  • недопущення перебування на протягах;
  • використання засобів особистого захисту при роботі на шкідливому виробництві;
  • повноцінне лікування вірусних інфекцій з дотриманням постільного режиму;
  • лікування хронічних захворювань носа;
  • лікування хронічних захворювань горла;
  • лікування хворих зубів;
  • регулярне вживання вітамінів;
  • правильне харчування.

Крім цього, для попередження хвороби у дітей, схильних до простудних захворювань і вірусних інфекцій, важливо забезпечити щорічне перебування на морі не менше 30 днів. Це дозволить максимально зміцнити імунітет і значно знизити схильність до хвороб. Також дітям і дорослим корисним для підтримки здоров’я буде повноцінний сон тривалістю 8-10 годин. При недосипаннях значно знижується імунітет, і організм не здатний протистояти недугам. При правильній профілактиці ризик захворіти трахеїтом зводиться практично до нуля.

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *