Фронтит – лікування у дорослих і дітей

Фронтит – це один із різновидів синуситу. При цьому захворюванні у хворого розвивається запалення слизових оболонок лобних пазух носа. Фронтит займає друге місце серед всіх видів синуситу, поступаючись лідерством лише гаймориту. Хвороба зустрічається, як у дорослих, так і у дітей.
Фронтит щорічно діагностується у 7% населення Землі. Цікавим фактом є і те, що за останні п’ять років, фронтит став зустрічатися в три рази частіше, і темпи зростання захворювання поки збільшуються. Хвороба зачіпає обидві статі, і тут простежується наступна закономірність: чоловіки потребують госпіталізації для лікування фронтита значно частіше, ніж жінки. Представниці слабкої статі майже завжди проходять лікування цієї хвороби амбулаторно. У разі виникнення фронтиту хворому потрібна негайна терапія, так як при її відсутності швидко розвиваються важкі ускладнення хвороби, які навіть можуть призвести до смерті хворого.
Для боротьби з хворобою можна застосовувати не тільки медикаментозні препарати, але і народні засоби лікування. Однак народну терапію можна рекомендувати в якості основного лікування тільки на самому початку хвороби. При запущеній формі фронтиту без медикаментозної терапії не обійтися.
Причини виникнення фронтиту
Викликається захворювання проникненням в носові пазухи стрептококів, аденовірусів, риновірусів і коронавірусів. Всі вони, за відсутності потужного місцевого імунітету, швидко проникають в тканини слизової носової пазухи і викликають гострий запальний процес, який ще більше погіршується алергічною реакцією на виділені збудником токсини. Проте хвороба не завжди розвивається після потрапляння в її організм збудника, перешкодою цьому служить імунна система. Для того, щоб місцеві захисні сили організму дали збій, повинні бути визначені провокуючі фактори, до яких відносяться:
- тривалий алергічний нежить;
- бронхіальна астма;
- поліпи в порожнині носа;
- травми носа;
- травми носових пазух;
- викривлення носової перегородки;
- гіпертрофія носових раковин;
- потрапляння в порожнину носа стороннього тіла;
- перенесена на ногах застуда;
- перенесений грип на ногах.
Всі ці причини призводять до ослаблення, як загального, так і місцевого імунітету, що в результаті і дає можливість розвинутися фронтиту.
Симптоми гострого і хронічного фронтиту
Захворювання може мати дві форми – гостру і хронічну. Кожна з них має свою симптоматику, про яку варто знати. Вік хворого не має значення, так як проявляється фронтит у всіх однаково. При гострому фронтиті хворого мучать такі прояви недуги:
- різкі, дуже сильні біль в області ураженої пазухи, на ділянці чола над переніссям (помітне посилення больового синдрому відбувається при різкому нахилі вперед, постукуванні по області пазухи і натисканні на неї пальцем);
- дискомфорт в області внутрішнього куточка ока з боку ураженої пазухи;
- виражена біль в очах;
- значна сльозотеча;
- виражена світлобоязнь;
- порушення носового дихання;
- сильна закладеність носа;
- рясне виділення слизу з носових ходів – на початку захворювання прозора слиз, а з часом вона набуває гнійний характер;
- набряк тканин біля внутрішнього куточка ока з боку ураженої пазухи;
- почервоніння шкірних покривів над ураженою пазухою;
- підвищення температури тіла до 39-40 градусів;
- виражена слабкість;
- загальна розбитість;
- виражений головний біль.
Навіть частина цих симптомів свідчить про наявність у людини гострого фронтиту, до лікування якого слід приступати негайно.
Якщо ж, у хворого захворювання перейшло в хронічну форму, то симптоматика така:
- ниючий біль в області хворої лобової пазухи, особливо вранці;
- різка біль у внутрішньому куточку ока, при натисненні на область лоба над переніссям;
- гнійні виділення з носа в ранкові години;
- відходження гнійної мокроти вранці;
- тривала гугнявість.
Зазвичай симптоми циклічно посилюються і слабшають, що пов’язано з тимчасовими поліпшеннями стану хворого. Із-за цього вважати, що хронічний фронтит може пройти сам собою, не слід. Це захворювання в обов’язковому порядку вимагає лікування, без якого викликає небезпечні наслідки.
Ускладнення фронтиту
При відсутності правильного і своєчасного лікування захворювання прогресує і з часом призводить до виникнення різних ускладнень, які можуть нести пряму загрозу для життя. Найчастіше діагностуються лікарями наступні наслідки фронтиту:
- поширення запального процесу на інші носові пазухи;
- флегмона очниці з боку ураженої лобової пазухи;
- остеомієліт верхньої щелепи;
- остеомієліт кісток черепа;
- менінгіт;
- енцефаліт;
- абсцес головного мозку;
- сепсис.
Всі, крім першого ускладнення, є небезпечними не тільки для здоров’я, але і для життя хворого. При їх виникненні лікарі, навіть в умовах сьогоднішньої медицини, не завжди можуть зберегти хворому подальшу працездатність, а іноді й життя. Враховуючи це, починати лікувати захворювання необхідно до моменту появи його наслідків.
Домашні методи лікування фронтиту у дітей
При лікуванні фронтиту у дітей засобами народної медицини дуже важливо поінформувати про це лікаря. Тільки в тому випадку якщо він дасть на це свій дозвіл, можна приступати до відповідної терапії. Вся справа в тому, що не всі медикаментозні лікування можна поєднувати з традиційною терапією.
Звіробій сприяє зняттю набряку слизової і швидкому очищенню носової пазухи від скупчення слизу. Для приготування складу, який використовується для промивання носа, слід взяти одну чайну ложку висушеного і подрібненого звіробою, залити однією склянкою крутого окропу. Настоювати препарат потрібно в термосі протягом однієї години. Дуже добре відцідити отриманий настій, ним промивають ніс 6 разів на день протягом 10 діб. Для одного промивання необхідно 100 мл настою звіробою.
Безпечним для дитини буде також промивання носа підсоленою водою. Для лікування потрібно в одній склянці теплої води розчинити 1\2 чайної ложки кухонної солі. Після цього склад проціджують, щоб прибрати не розчинені залишки. Потім розчином промивають ніс дитини 5-7 разів на день, використовуючи за один раз одну склянку засобу. Курс лікування становить 10 днів.
Інгаляція за допомогою звареної в мундирі картоплі дуже корисна при фронтиті, так як усуває набряк слизової і розріджує слиз, також сприяє швидкому очищенню носової пазухи. Для інгаляції 2-4 картоплини добре відмивають від землі, і не очищаючи від шкірки, варять до повної готовності. Після цього воду зливають і товчуть картоплю до стану пюре. Далі дитині проводять інгаляцію, під час якої вона неодмінно має бути добре укрита рушником. Вдихи робляться обов’язково через рот, а видихи через ніс. У день процедуру повторюють до 4 разів. Курс лікування підбирається індивідуально, але не може перевищувати 14 днів.
Не зайвим буде і промивання носа настоєм квітів календули. Для лікування, одну чайну ложку висушених квітів заварюють 240 мл крутого окропу і настоюють під кришкою, утепливши посуд ковдрою, протягом однієї години. Після цього препарат дуже якісно відціджують і застосовують для промивання (4 рази на день). Для однієї процедури потрібно 1\4 склянки настою. Тривалість цього лікування – 14 днів.
Краплі з прополісу також можуть успішно застосовуватися при фронтиті у дітей. Для отримання бажаного ефекту 10 грамів прополісу заливають 30 грамами оливкової олії, і поставивши на невеликий вогонь, доводять до кипіння. Після цього препарат настоюють протягом трьох годин у теплому місці. Далі, дуже добре процідивши склад, закапують ніс три рази на добу. В кожну ніздрю слід вводити по 4 краплі препарату. Продовжують лікування від 10 до 14 днів, що залежить від швидкості одужання хворого.
Якщо процес в пазусі ще не перейшов в гнійну форму, то можна застосувати для лікування прогрівання. З цією метою необхідно взяти велику сіль, розжарити її (без олії) на сковороді і пересипати в щільний полотняний мішечок. Після цього мішечок прикладають до області лобової пазухи і тримають до повного охолодження. Для того, щоб дитина не отримала опік, на початку прогрівання між мішечком і шкірою кладуть тканинну серветку. Протягом дня процедуру слід повторити 5 разів. Продовжують таке лікування до повного одужання хворого.
Домашні засоби для усунення фронтиту у дорослих
Ці народні засоби лікування для дорослих мають високу концентрацію і можуть викликати печіння. З цієї причини використовувати їх для лікування дітей не можна. У тому випадку, якщо ця заборона буде проігнорована, то висока ймовірність того, що дитина отримає опік слизової і зазнає значний переляк через печіння. Такі препарати можна застосовувати тільки для осіб старше 15 років.
Промивання носа – дуже дієвий метод. Дуже добре допомагає від фронтиту такий склад: в одній склянці теплої води розчиняють одну щіпку харчової соди, 1\2 чайної ложки кухонної солі і дві краплі ефірного масла чайного дерева. Отриманий засіб добре перемішують і використовують в повному обсязі для промивання носової порожнини. Процедуру проводять вранці та ввечері протягом 10 днів.
Корисним буде промивання носа і слабким розчином марганцівки. Для одержання лікарського складу в склянці води розчиняють кілька кристаликів марганцю до отримання слабо-рожевого розчину. Ним проводять промивання вранці. Це лікування необхідно поєднувати із застосуванням інших лікарських засобів. Тривалість курсу терапії – 14 днів.
Медово-цибулеве промивання – також дієвий засіб проти фронтиту. Половинку великої цибулини натирають на тертці, змішують з однією чайною ложкою темного меду і заливають 240 мл теплої води. Настоюють препарат впродовж 60 хвилин. Далі його якісно проціджують і застосовують в повному обсязі для промивання носа вранці, вдень і ввечері. Тривалість курсу лікування – 10 днів. Печіння, що виникає при промиванні, є нормальним явищем, якого не слід лякатися.
Цибульні краплі здатні усунути фронтит в короткий термін. Для лікування необхідно віджати одну столову ложку соку ріпчастої цибулі і змішати його з однією столовою ложкою рафінованого рослинного масла і однією столовою ложкою соку алое. Добре перемішавши склад, його застосовують для закапування носа 3 рази на добу. В кожну ніздрю потрібно вводити по 4 краплі складу. Цибульний сік, що входить до складу препарату, здатний викликати сильне печіння, що є нормальним явищем. Тривалість курсу лікування – 10 днів.
Профілактика фронтиту
Фронтит є не просто неприємним, але і дуже небезпечним захворюванням, яке здатне навіть позбавити життя хворого. Враховуючи те, що недуга сьогодні дуже поширена, слід знати способи захисту від її виникнення. В якості дуже дієвих профілактичних заходів лікарі рекомендують:
- повноцінне і своєчасне лікування вірусних інфекцій;
- відмова від вживання тютюну;
- відмова від вживання алкоголю;
- своєчасне лікування запальних захворювань носа;
- своєчасне лікування запальних захворювань горла;
- своєчасне лікування хворих зубів;
- позбавлення від поліпів в порожнині носа;
- своєчасне лікування аденоїдів;
- недопущення переохолодження;
- вживання вітамінів в осінній та весняний час;
- загартовування організму протягом усього року;
- використання противірусних препаратів в період спалаху грипу та застуди;
- збалансоване харчування;
- промивання носа теплою, підсоленою водою після відвідування громадських місць в момент епідемії грипу та ГРЗ.
Профілактика проти фронтиту дозволяє попередити не тільки це захворювання, але і більшість інших фвірусних інфекцій, і тому кожному потрібно не забувати про такі запобіжні заходи.
Оцінити будь ласка статтю:
Говорять народні цілителі, що мед допомагає позбутися фронтиту