Як правильно чистити зуби?

Як правильно чистити зуби.

Здавалося б, чистити зуби – справа нехитра, всім знайома і зрозуміла. Але насправді ми не здатні відрізнити міфи від правди в області гігієни зубів, а помилки тут чреваті карієсом.

Чи дійсно стоматологи володіють таємним знанням про те, як правильно чистити зуби?

Насправді більшість стоматологів самі не завжди приділяють належного значення гігієні порожнини рота – як професійної, так і домашньої. Як правило, вони рекомендують пацієнтам ті засоби гігієни, якими користуються самі (і це хороший варіант розвитку подій), або ті засоби, які їм знайомі завдяки широкій рекламі і безкоштовним подарункам від дистриб’юторів зубних паст і щіток.

Чи найголовніше в чищенні зубів – це паста?

Насправді чистить щітка. Паста не може замінити щітку, яка механічно знімає наліт. Багато надають великого значення зубним пастам, не замислюючись про те, що сенс чищення зубів – у видаленні зубного нальоту з емалі. І головна вимога до зубної пасти – не здатність чистити, а її нешкідливість по відношенню до слизової тканини рота.

Чи правда, що пасту потрібно регулярно міняти-раз на місяць, два або три?

Насправді склади зубних паст, як правило, стандартизовані. Пасти бувають гігієнічні, лікувально-профілактичні, лікувальні та відбілювальні. Довго користуватися лікувальними і відбілювальними зубними пастами не можна. Лікувальні пасти часто містять хлоргексидин – серйозний антисептик, який викликає звикання мікрофлори за 2 – 4 тижні (в залежності від концентрації). А відбілювальні пасти, які містять пероксиди, можуть викликати сильну гіперестезію (чутливість емалі). Ці пасти можна використовувати тільки за показаннями стоматолога або гігієніста і тільки під їх контролем.

Якою пастою чистити зуби.

Найважливіше в складі сучасних паст-відсутність лаурилсульфата натрію. Ця речовина дуже агресивно діє на слизову рота, що в свою чергу веде до афтозних стоматитів, заважає загоєнню тріщин губи, заїду в кутах рота. Крім того, лаурилсульфат натрію заважає дії хлоргексидину – речовині, яка входить до складу препаратів для ясен і горла. Тому, якщо стоматолог або лор-лікар призначає такі препарати, то необхідно перевірити, чи немає в складі пасти лаурилсульфата натрію.

Звертати увагу потрібно і на індекс абразивності зубної пасти, RDA. Норма для лікувально-профілактичної пасти – від 70 до 90, для вибілюючої – від 120. Цифри вказують на розмір абразивних частинок, що входять до складу пасти. Чим нижче індекс абразивності, тим дбайливе паста для емаллю. Це особливо важливо в разі, якщо є гіперчутливість зубів або оголення шийок, пов’язане з пародонтитом.

При низькому індексі абразивності ефективність очищення допомагають посилити ферменти в зубній пасті. Найкраще, якщо це буде ферментна лактопероксидазна система, яка входить до складу слини людини. Вона підвищує захисну, антибактеріальну, ремінералізуючу і очищувальну функції слини. Всупереч загальній думці, звикання до ферментів зубної пасти немає.

Звідси висновок: якщо правильно вибрати зубну пасту, то користуватися нею можна все життя.
Чи зубна щітка повинна бути зі зручною ручкою, а її щетинки повинні чистити між зубами?

Насправді до того, як на телебаченні з’явилася реклама зубних щіток, всі щітки виглядали приблизно однаково. Їх щетинки були рівно пострижені, ручка була звичайнісінькою, а головка щітка – невеликою. Єдиним мінусом таких щіток була неякісна щетина – рідкісна і натуральна. З приходом реклами ми дізналися, що дуже важливо, виявляється, яка у щітки ручка, гнучка головка. А про найважливіше – про очищувальну здатність щітки забули.

Якою щіткою чистити зуби.

У сучасних зубних щіток дуже привабливий дизайн, яскравий колір, індикатор на щетинках, але це все не допомагає видаляти наліт із зубів максимально ефективно, а це якраз найважливіше в гігієні порожнини рота.

Звичайні щітки складаються з нейлону, тобто жорсткого матеріалу, досить травматичного для ясен і емалі. Крім того, діаметр у нейлонового волокна великий, і через це щетина щітки рідкісна. Чистити зуби такою щіткою – все одно що підмітати граблями.

Для якісної, ефективної і не травматичної гігієни потрібно використовувати м’які, але дуже густі зубні щітки. У звичайних щітках всього близько 500 щетинок, і до того ж, вони іноді частково замінюються гумовими паличками. Але зараз є зубні щітки, в яких щетинок від 5 до 11 разів більше. Вони зроблені з поліестрового волокна, головка повністю заповнена щетинками, які не травмують, ні емаль, ні ясна.

Ручка зубної щітки повинна бути простою і зручною для утримання її пальцями, а не в кулаці. Це також дозволяє знизити травму при чищенні зубів. Щетинки повинні бути рівно пострижені. Це пов’язано з тим, що щіткою ми очищаємо тільки гладкі поверхні зубів.

Ніяка щетина, навіть якщо вона спеціально «заточена» або складена хрестиком, не зможе проникнути в міжзубний проміжок. Для цього необхідні додаткові засоби. Найефективніші — це міжзубні йоржики, на другому місці зубні нитки. Зубочистками користуватися взагалі не можна, так як вони дуже сильно травмують ясна.

Чи ополіскувачі замінюють чистку зубів?

Насправді думка, що застосування ополіскувачів для порожнини рота покращує гігієну – помилкова. Найважливіше в гігієні – це механічна чистка поверхні емалі. Ніякі інші засоби, тим більше ополіскувачі, не можуть замінити зубну щітку. Ополіскувачі – це доповнення до гігієни. Їх можна застосовувати, але тільки після того, як поверхня зубів стала очищеною, гладкою і блискучою.

Як полоскати зуби правильно.

Як правило, ополіскувачі містять фториди, антисептики та інші компоненти, які допомагають надавати протикаріозну, освіжаючу, відновлювальну, протизапальну дію на тканини порожнини рота. Але через біоплівку, тобто наліт, який утворюється на зубах, ці компоненти не проникають. Тому зуби потрібно спочатку очистити, а потім вже обробляти ополіскувачем.

Чи досить використовувати зубну щітку з різнорівневою або схрещеною щетиною?

Насправді існує безліч способів почистити міжзубні проміжки, але для цього потрібно використовувати додаткові засоби. До них відносяться флоси (нитки) і йоржики. Зубочистками користуватися категорично не можна, так як можна нанести серйозну травму ясенам. Нитками чистити можна і потрібно, але якісно ниткою можна обробити тільки передні зуби. Задні (жувальні) зуби ниткою очистити якісно не вийде.

При цьому потрібно використовувати ще й правильну техніку, так як при неправильному застосуванні нитки можна травмувати ясна. Найкраще використовувати підібрані за розміром проміжків міжзубні йоржики. Вони тонкі і густі, завдяки чому делікатно очищають всі складні зони і поверхні між зубами. Але перед тим, як застосовувати йоржики і нитки, потрібно звернутися до стоматолога, щоб він навчив правильній техніці чищення.

Якщо кровоточать ясна, то краще зуби не чистити, поки не пройде кровоточивість?

Насправді кровоточивість ясен пов’язана із запаленням, яке викликають бактерії. Запалення свідчить про те, що в зоні з недостатньою гігієною залишився наліт. В результаті бактерій стало занадто багато, і ясна почала кровоточити.

Іноді для того, щоб усунути кровоточивість, досить просто змінити зубну щітку на нову і якісно видалити наліт із зубів. Щітка повинна бути м’якою, щоб не травмувати ясна, і густою, з великою кількістю щетинок.

Чи молочні зуби не потрібно лікувати?

Насправді молочні (або тимчасові) зуби, як і постійні, мають емаль, дентин, коріння і пульпу – судинно-нервовий пучок. За ними потрібно доглядати і при необхідності лікувати, як і постійні. Робити це потрібно обов’язково, щоб не отримати серйозних ускладнень в майбутньому, і ні в якому разі не доводити до передчасного видалення. Зміна зубів починається приблизно в п’ятирічному віці і триває до 12 – 14 років. І якщо зуби не лікувати, а видаляти, то дитині до повної зміни зубів на постійні жувати буде просто нічим.

Тому дітей потрібно привчати до чищення зубів з раннього віку. Як правило, батьки починають чистити зуби дітям, коли вже більшість зубів прорізалася (приблизно у віці двох років). За статистикою, зуби починають прорізуватися в двомісячному віці. У цей період вже потрібно починати звертати увагу малюка на порожнину рота. Спочатку це може бути прорізувач, надалі потрібно підібрати м’яку і густу щітку. З віком модифікація щітки повинна змінюватися. Це пов’язано з мануальними навичками дитини: чим старше вона стає, тим простіше стає утримувати щітку.

Способів, що допомагають батькам контролювати гігієну зубів у дітей, багато. Найвдаліший – це використання спеціальних фарбувальних пігулок. Вони фарбують зубний наліт в кольори, які залежать від часу появи нальоту і дозволяють визначити, «свіжий» він або «застарілий». Досить дати дитині розжувати пігулку, щоб зрозуміти, чи добре дитина почистила зуби, а також щоб побачити, в яких зонах гігієна була недостатньою і де потрібно чистити зуби більш ретельно. Це ще й навчальний процес.

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Коментарі

  1. Від соня

  2. Від галя

  3. Від Аня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *