Якщо біль в стопі ноги, що робити?

Якщо пекуча чи гостра біль в стопі ноги, або між пальцями, що робити

Життя кожного із нас протікає в постійному русі. І в такому безперервному ритмі наші ноги випробовують велике навантаження. Досить часто медикам надходять скарги від людей різних груп і вікових категорій на сильний біль в стопі при ходьбі. Зазвичай, неприємні відчуття можуть відрізнятися за характером, локалізацією, ступенем інтенсивності, й іншими критеріями.

Причин таких болів в ступні різноманітна кількість, вони можуть бути пов’язані, як з підвищеним навантаженням так і з будь-якими захворюваннями. Найчастіше, люди асоціюють підошовний дискомфорт із втомою та перевтомою, і рятуються різними болезаспокійливими засобами. Але це аж ніяк не вихід із положення, щоб усунути неприємні симптоми, необхідно відвідати лікаря і знайти першопричину.

Біль може бути пекучою, гострою, постійною або періодичною. Може супроводжуватися набряками, оніміннями і свербінням, зміною шкірних покривів й іншими симптомами. Спробуємо розібрати найпоширеніші причини, при яких болить стопа ноги.

Поширені причини болю у стопі ноги

Плоскостопість. Поширене захворювання, пов’язане з опущенням зводу стопи. Коли порушена нормальна форма ступні, людина спирається не тільки на покладену зовнішню дугоподібну частину, але і на внутрішню. В результаті амортизаційні і ресорні функції стопи втрачаються, ступня деформується, змінюється деяке розташування кісток і суглобів, стискаються нерви і судини, змінюється зовнішній вигляд деяких пальців. При плоскостопості часто турбує біль у ступні при ходьбі, бігу або просто при тривалому знаходженні на ногах. Жінкам важко носити взуття на підборах, а після трудового дня присутня тяжкість, втома, набряки і розширення стопи. Це захворювання буває вродженим, але все-таки найчастіше людина набуває його в результаті частих перевантажень, носіння незручного взуття, через зайву вагу і велике навантаження на стопу. З розвитком захворювання, больові відчуття можуть посилюватися і набувати хронічного характеру.

Остеопороз. Це приховане захворювання, при якому знижується щільність і міцність кісткових тканин через дефіцит кальцію, фосфатів, солей й інших необхідних мінералів. Хвороба носить прогресивний характер і з плином часу, ламкість і крихкість кісток підвищується, збільшується ризик отримання переломів і травм. Найбільше до розвитку остеопорозу схильні люди в похилому віці, з надмірною вагою і цукровим діабетом, з порушенням обміну речовин, хронічною нирковою недостатністю. Нерідко перші ознаки захворювання можуть з’явитися під час вагітності, або після клімаксу у жінок через гормональні, ендокринні процеси в організмі і зниженні нормальної функції яєчників. Самим явним симптомом захворювання є біль після фізичних навантажень або ходьби, хворобливість може проявлятися і в стані спокою, також при натисканні на підошовну частину стопи.

Підошовний фасциїт. Якщо людина скаржиться, що болить ступня при ходьбі, перше, що може запідозрити лікар, який має місце бути, запалення підошовної фасції. Це відбувається вздовж всієї жорсткої фіброзної тканини на стопі, яка підтримує і зміцнює її звід, дозволяючи переносити тривалі навантаження на ноги. Основною ознакою є біль в ступнях ніг вранці, починаючи з перших кроків після пробудження. Зазвичай вона вщухає або зникає після того як людина розходиться. Але дискомфорт може з’явитися знову, якщо людина встає на ноги після невеликого відпочинку або сидіння. Захворювання може бути наслідком плоскостопості або розвинутися через надмірну вагу, сильні навантаження на ноги, важку роботу, частого перебування в положенні стоячи.

П’яткова шпора. Цей стан стопи, коли в області п’яти розрослася кістка і утворився невеликий, шиповидний горбок, шишка або наріст на поверхні. Таке явище в даний час не рідкість і пов’язане, зазвичай, із підвищеним навантаженням на п’яту і сухожилля, з травмою або порушенням кровообігу та обміну речовин. При утворенні шпори з’являється сильний біль у ступні близько п’яти при ходьбі і знаходженні на ногах.

Удари, пошкодження, розриви і розтягнення зв’язок і сухожиль, переломи. Будь-які механічні та травматичні ушкодження супроводжуються больовими відчуттями, можлива поява набряків, почервоніння, посиніння шкірних покривів. У таких ситуаціях потрібна консультація травматолога або хірурга, і при необхідності госпіталізація пацієнта.

Варикозне розширення. Дане захворювання виникає, коли в нижніх кінцівках у жилах не може відбуватися нормальний відтік крові через застої. У підсумку, вени розтягуються та здуваються, і вони стають видні на поверхні ніг. Вже на ранніх стадіях, людина відчуває важкість, біль в стопі зверху і в гомілці.

Артрити. Якщо часто присутній біль в ступні під пальцями, в районі суглоба шкіра набрякає, червоніє і на дотик здається гарячою, рухливість суглоба обмежується і ходьба здається важкою, можливо мова йде про артрит суглобів стопи. Будь-які порушення, патології, травми, інфекції можуть спровокувати запалення суглоба.

Метатарзальгія. Це специфічні больові відчуття в передній частині стопи і в гомілковостопному суглобі. Часто зустрічається у бігунів та інших спортсменів, де потрібне високе навантаження на ноги. Зазвичай пацієнти скаржаться, що болить ступня посередині і в передній частині, набрякають, німіють і поколюють пальці.

Подагра. Захворювання, що виникає через скупчення і відкладення сечової кислоти в організмі в результаті неправильного харчування, переїдання, зловживання гострими і жирними стравами, алкоголем. Також малорухливий спосіб життя і нервові розлади можуть спровокувати розвиток. Захворювання може розвиватися роками і якщо не проводити лікування, людина все частіше може відчувати так звані напади подагри, коли виникає гострий біль в суглобах, в більшості випадків болить ступня збоку із зовнішньої сторони в районі великого пальця ноги.

Що робити, якщо болить нога в ступні?

Якщо з’являються болі в ступні правої ноги, лівої або відразу обох, у людини знижується працездатність, погіршується загальний стан, а в деяких випадках пересуватися стає просто неможливо. Приймання знеболюваних може дати тільки короткочасне полегшення, для усунення неприємного симптому, потрібно комплексно підійти до лікування.

Для початку потрібно звернутися до фахівця, впоратися з подібною проблемою допоможуть:

  • лікар-ортопед;
  • травматолог;
  • ревматолог;
  • хірург або ангіохірург (який лікує захворювання судин, артерій);
  • невролог.

Як правило, лікування призначається відразу після огляду, якщо випадок не вимагає додаткового огляду. Терапія може включати в себе медикаментозне лікування, фізіотерапевтичні процедури і рекомендований комплекс заходів. Із ліків зазвичай прописуються антибіотики широкого спектру дії, кортикостероїди, антибактеріальні, антивірусні, протигрибкові й протизапальні засоби.

Як доповнення до лікування, фахівці рекомендують пройти курс ЛФК, який допоможе підвищити міцність і гнучкість м’язів, зміцнити кістки, а також поліпшити роботу судин і капілярів, що проходять в гомілковостопній області.

Під час всього лікування, обов’язково потрібно підібрати для себе, як можна зручніше, краще ортопедичне взуття, або спеціальні устілки – супінатори.

Якщо болить нога, як допомогти собі в домашніх умовах?

Якщо болить стопа після бігу або різкий, гострий біль, то добре допомагає лікувати стопу або п’яту холод. У перші 48 годин, прикладають кубик льоду на болюче місце, легкими рухами масажують по 5-7 хвилин до оніміння. Наступні 48 годин можна чергувати крижані масажі з теплими компресами. Спочатку прикладають до хворого місця холод, а після 15-ти хвилинної перерви прикладають теплу грілку.

Якщо постійно болять ноги при ходьбі, то на допомогу можуть прийти анальгінові і знеболювальні мазі, гелі та креми, наприклад: віпросал, вольтарен, індовазін або диклофенак. Їх втирають у хворобливі ділянки і масажують. Однак, такі засоби будуть хороші при пошкодженнях або запаленнях зв’язок, при більш суттєвих травмах без допомоги фахівця ніяк не обійтися.

Профілактичні заходи

Після традиційного лікування або при відсутності загострень, для профілактики рекомендується включити лікувальну гімнастику, яка допоможе в подальшому покращити роботу судинно-м’язового апарату. Крім цього, щоб біль в ступні із зовнішньої сторони або внутрішньої більше не поверталася, потрібно:

  • вести активний спосіб життя, бігати, ходити в басейн, здійснювати піші прогулянки, або кататися на велосипеді;
  • боротися із зайвою вагою та правильно формувати свій щоденний раціон;
  • ходити босоніж по камінчиках й траві;
  • перед тривалими навантаженнями, обов’язково розминатися, також розігрівати м’язи;
  • для занять спортом використовувати тільки зручне взуття;
  • при почутті втоми в ногах і важкості, давати їм відпочити;
  • своєчасно лікувати мозолі, регулярно змащувати стопи спеціальним кремом;
  • щоб не боліла ступня близько пальців в підйомі, жінкам необхідно намагатися не носити взуття на високих підборах, тісні босоніжки або взуття із вузьким носом.

Пам’ятайте, що ноги кожен день на службі і є важливою підтримкою та опорою для всього людського тіла. Бережіть їх і захищайте від травм, при перших тривожних симптомах слід звертатися до фахівця.

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Коментарі

  1. Від Ганна

  2. Від София

  3. Від Svetlana

  4. Від Андрей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *