Настойка бузку – застосування

Рідко біля якоїсь садиби або на дачній ділянці не росте бузок – красивий квітучий чагарник, що зростає у висоту до 5 і навіть до 7-8 метрів. Ця рослина сімейства Маслинових, яка поширена в Південно-Східній Європі, Азії, особливо на Далекому Сході та в Китаї.
Рід бузку включає до сорока видів і величезну кількість підвидів, розведенням яких займаються садівники, які полюбили чагарник за невибагливість і високі декоративні якості.
Бузок давно відомий своїми лікувальними якостями, про нього писав ще Овідій у своїх «Метаморфозах». У народі рослина має назви: кипарисник, синель, рай-дерево.
Хімічний склад бузку
Біохімічний склад бузку вивчений недостатньо, достеменно відомо, що в різних частинах цієї рослини містяться:
- ефірні спирти і масла;
- глюкозид сирингін, який здатний розщеплюватися в синильну кислоту – сильна отрута;
- кумаринові речовини;
- дубильні сполуки різних видів;
- флавоноїди;
- ароматичні смоли;
- сліди алкалоїдних речовин;
- вітамін С;
- інші складні органічні сполуки і мікроелементи.
Властивості настоянки
Завдяки біохімічним складам, препарати з бузку володіють наступними лікувальними якостями:
- властивість знижувати жар;
- здатністю до знеболення;
- потогінні властивості;
- сечогінні;
- протимікробні.
Вони очищують рани від гною і сприяють якнайшвидшому затягуванню, нормалізують цукор крові, заспокоюють головний біль та мігрень.
Примітно, що болезаспокійливі, протизапальні і протилихоманкові властивості надає бузку отрутна в ньому речовина – глюкозид сирингін.
Настій використовують як засіб, який знижує жар при застудах і малярії. Краплі застосовують для усунення запалень нирок, для полегшення стану та позбавлення від болю при камінцях у нирках, вони ж допоможуть при різних хворобах шлунка і кишечнику.
Ефективне зілля з бузку на спирту при ударах, болях у суглобах. Ця настоянка вважається одним з кращих засобів при таких проблемах, як ревматизм, подагра, радикуліт, артрит, остеохондроз тощо.
Бузок допомагає при нервових розладах, серцево-судинних недугах, настоянка володіє протигрибковими властивостями, виліковує п’яткову шпору, деякі види лишаїв.
Краплі бузку ефективні при простудах, кашлі, туберкульозі, вони допоможуть і при інших захворюваннях верхніх дихальних шляхів.
Зовнішнє застосування настоянки бузку допустимо навіть для маленьких дітей від 3-5 років, за умови, що у них немає алергії.
Застосування в нетрадиційній медицині
Якщо офіційна медицина, практично, байдужа до бузку, то народна медицина широко використовує цю рослину, особливо настоянку. Особливо вона популярна при лікуванні хвороб суглобів і м’язових болів.
Водні настої застосовують при бронхіальній астмі і епілепсії. Спиртовими настоями лікують дитячий коклюш, нариви, ниркові захворювання і нервові розлади, використовуючи їх, як сильний седативний засіб. Ліки на спирту знімають розлади шлунку, ними обробляють опіки і рани. Нечисленні північні народи застосовують настоянку з цієї рослини, як ефективний тонізуючий засіб і для першої допомоги при проносах.
Дуже широко настій використовується в гомеопатії, зокрема, його застосовують в лікуванні діабету, малярії, порушеннях менструального циклу, задишці і навіть при бешихових запаленнях.
Рецепти з бузку
1. При захворюваннях нирок. 20 крапель спиртової настоянки застосовують щоразу перед їжею.
2. При спеці, лихоманці, малярії. Змішати 20 крапель бузкової настоянки, з трьома краплями полинової настоянки і трьома краплями олії евкаліпта. Приймати 3 рази в день.
3. Лікування стригучого лишаю, ран, забитих місць. Примочки на спиртовому настої робити чотири рази на день.
4. При ревматизмі і поперекових болях. Розтирати болючі місця спиртовою настоянкою 2-3 рази на добу. Потім оброблене місце слід утеплити для того, щоб воно краще прогрілося.
5. При остеохондрозі, артриті, артрозі і болях в суглобах. Дрібно нарізати бузкові листочки темно-зеленого кольору, щоб вийшло 2 ст. л., розмішати кашку з 300 мл соку редьки і 200 грамами меду. Все залити 100 мл спирту або горілки, прикрити і поставити на добу в теплому місці. Цим настоєм протирати проблемні місця, перед вживанням збовтати.
6. Лікування подагри, ревматизму, артриту, відкладення солей. 30 капель спиртового настою приймати три рази в день перед прийомом їжі протягом трьох місяців.
7. При п’ятковій шпорі. Спиртовий розчин використовувати у вигляді компресу на проблемну ділянку 3 рази на добу. Одночасно всередину вживати по 30 крапель перед прийомом їжі 3 рази в день.
8. Лікування ангіни, ларингіту і проблем в порожнині рота. Столову ложку настоянки розвести в 100 мл теплої води і полоскати горло кожні 3 години.
9. При мігрені. У спиртовому настої змочити ватяний тампон і протерти ним лобову і скроневу зони. Як правило, біль зникає через 5 хвилин.
10. При проблемах з серцем. Спиртову настоянку зробити за класичною схемою, але тільки з фіолетових квіток. При болях у серці приймати по одній чайній ложці запиваючи водою.
11. Лікування кашлю. Три столові ложки спиртового настою додати в гарячий чай і випивати на ніч.
12. При імпотенції. Три рази за день приймати по 1/3 склянки водного настою бузку. Зберігати заготовлений розчин не більше 48 годин у холодильнику. Перед вживанням приготовану порцію злегка розбавити гарячою водою.
13. При туберкульозі легень. Зробити спиртовий розчин з рівних частин бузку і звіробою. Наповнити літрову банку сухою сировиною на 2/3 і залити горілкою. Настояти тиждень, потім процідити і приймати по 1 ст. ложці два рази в день, перед їжею.
14. При епілепсії. Дві склянки водного настою приймати 2-3 рази в день.
15. Лікування варикозу. Прикладати до хворих місць примочки із спиртового настою на ніч, але не розтирати!
16. При поліпах в шлунку і кишечнику. Водний настій білого бузку приймати по 2 склянки за півгодини до їжі. Курс лікування – 2 місяці.
Заготівля бузку
В лікарських цілях заготовляють квітки, листя, гілочки, кору і бруньки бузку. Збір суцвіть проводять під час цвітіння, інші частини запасають в першій половині літа. Суцвіття і гілочки збирають у букетики і підвішують у сухому, прохолодному, затемненому приміщенні. Кору і бруньки сушать у тіні під навісом, розсипавши їх тонким шаром, для якнайшвидшого просушування.
Заготовляють сировину в суху погоду і далеко від доріг. Немає ніяких вказівок, якого кольору має бути бузок, але в народі зустрічається думка, що білий володіє більш сильними цілющими якостями.
Зберігається сировина в паперових або тканинних мішечках протягом двох років.
Як зробити настоянку з бузку?
Спиртовий настій можна робити різними способами, але пропонований вважається класичний. Зілля, приготоване за цією рецептурою підійде для застосування в самих різних випадках.
1. Настій на спирту або горілці. 100 грамів листя і квіток бузку слід помістити в скляну ємність об’ємом один літр і залити горілкою або розведеним спиртом. Накрити кришкою і поставити ємність в темне місце, періодично струшуючи її.
Через 1,5-2 тижні слід процідити зілля, віджати, макуху викинути, а сам настій використовувати за призначенням.
2. Водний настій. Це теж класичний варіант. Одну столову ложку квіток бузку заливають склянкою (200-250 мл) окропу. Протягом години дають відстоятися, після чого фільтрують і приймають по столовій ложці 3-4 рази на день.
Протипоказання
Не слід забувати, що красуня-бузок є отруйною рослиною, тому застосовувати препарати з неї, особливо всередину, потрібно з великою обережністю, точно знаючи протипоказання.
Як завжди, загальне для всіх:
- вагітність і період лактації;
- дитячий вік;
- індивідуальна непереносимість та алергія.
Крім цього спиртовий настій з бузку має власні особливості, його не можна застосовувати в наступних випадках:
- при аменореї;
- у разі запорів, особливо хронічних;
- при деяких шлункових недугах;
- при нирковій недостатності хронічного типу;
- при діагнозі гломерулонефрит.
При наявності будь-яких наявних або затяжних хронічних захворюваннях, перед тим, як починати лікуватися настоянкою бузку, слід обов’язково отримати консультацію у фахівця, бажано з рекомендаціями.
Тільки тоді ця красива квітка принесе не тільки естетичне задоволення, але і користь здоров’ю.
Оцінити будь ласка статтю:
Бабушка делала такую настойку. Запах помню до сих пор. Растирала ей спину. Мне ее использовали при растяжениях мышц. Вроде помогало.
Примочки из настойки сирени прекрасно помогают при артрозе, воспаление и отеки снимает как рукой. Стоит лишь внимательно смотреть на противопоказания.
На сирени получается хорошая спиртовая настойка, которую я использую как растирку при суставных болях.
Як раз зараз період цвітіння – варто заготовити сировину із бузку.