Хронічна втома: симптоми та методи боротьби

Хронічна втома: симптоми, причини і методи боротьби

Стреси на роботі, особисті переживання, життєві негаразди часто приводять нас до стомлення. Якщо склалося кілька проблем воєдино, то не за горами і перевтома. Але коли вона триває не день-два і не проходить з приємним відпочинком і тривалим сном, ймовірно, у вас хронічна втома.

Займатися самолікуванням – це, звичайно, не завжди найкращий вихід. Якщо у вас, наприклад, тиждень сіпається ліве око, або без пачки снодійного не можете заснути, то краще звернутися до лікаря. Але якщо нічого кардинального з вами не відбувається, але весь час відчуваєте себе як вичавлений лимон, тоді ця стаття може виявитися корисною.

Хронічна втома: симптоми

Основними симптомами хронічної втоми є: швидка стомлюваність, слабкість, безсоння, сонливість, нервозність, дратівливість, необґрунтоване хвилювання, гнів, втрата концентрації, погана пам’ять, частий головний біль, апатія, депресивний стан, відсутність сексуального бажання тощо.

Не обов’язково повинні бути всі симптоми разом, але наявність трьох-чотирьох тривалий час вже змушують занепокоїтися. Особливо, якщо після тривалого відпочинку вони повертаються при першій же стресовій ситуації.

Небезпеки і ризики

Головною небезпекою хронічної втоми є ослаблення імунної системи, що призводить до відкритості організму для всіляких вірусів, загострення хронічних хвороб. Відчуття безперервного стресу розхитує нервову систему і може стати причиною депресії.

Причини виникнення хронічної втоми

До якого лікаря ви б не звернулися зі всіма перерахованими симптомами, кожен знайде свою болячку, від якої буде рятувати, оскільки однозначної причини, чому виникає хронічна втома, не «придумали» до цих пір.

Вірусологи будуть лікувати від Епштена-Барра і цитолігаловірусів, інфекціоністи – від грипу та пневмонії, невропатологи та кардіологи назвуть причиною захворювання вегето-судинну дистонію, психіатри – соматизований розлад, апатичну депресію тощо.

Хронічна втома - симптоми, причини та методи боротьби.

Якщо скласти все докупи, можна сказати, що хронічна втома найчастіше виникає із-за постійних стресів, перевтоми, затяжних конфліктів з близькими, відчуття незадоволеності своїм життям, вікових криз, ослабленого імунітету, частих хвороб.

Як боротися із хронічно втомою?

У лікуванні хронічної втоми головним є комплексний підхід. Обмежитися одними уколами або прийняттям контрастного душу вранці не вдасться. Якщо у вас не запущена ступінь, яка вимагає лікарського втручання, забути про стан вичавленого лимона допоможуть основні шість принципів.

Не забувайте, що одним з головних методів є вітаміни і правильне харчування. Нестача будь-якого вітаміну в організмі може призвести до того, що нервова система почне давати збої.

1. Спорт

До хронічної втоми частіше схильні люди з сидячим способом життя, а постійна втома призводить до абсолютної малорухливості. Це в свою чергу викликає різні хвороби і накопичення зайвої ваги. Але саме рух допоможе розігнати кров і відчути приплив сил.

Ясна річ, що після роботи найбільше хочеться прийти додому і влягтися на диван, а не виснажувати себе тренуваннями в спортзалі. Але це як сніговий ком: чим менше ви рухаєтеся, тим менше сил у залишається. Організму немає звідки черпати енергію. Не примушуйте себе відразу до важкого, починайте з малого – 5 хвилин зарядки вранці або півгодини прогулянки ввечері. Так один тиждень, потім продовжите час до 10 хвилин зарядки і години прогулянки. У зимовий час сходіть на масаж, йогу, в басейн. Вже через місяць ви відчуєте різницю. Навіть вагітним рекомендують займатися спортом.

Хронічна втома: симптоми та методи боротьби.

2. Режим дня

Наведіть свій режим в норму. Постійні недосипання – ще один стрес для організму і можлива хронічна втома у швидких перспективах. Якщо вас мучить безсоння, не поспішайте ковтати снодійне, зайва «хімія» вам ні до чого. Оскільки активне фізичне навантаження перезбуджує нервову систему, то готуючись до сну, займіться дихальною гімнастикою, почитайте мантри або художню літературу. Можете спробувати і орфографічний словник. Напевно на п’ятій сходинці вас здолає сон. В крайньому випадку, зробіть щось корисне удома. І результат вас порадує, і праця втомить.

3. Стрес

Викорените головне джерело стресу. Якщо це джерело – робота, то міняйте! Повірте, роботодавці не компенсують вам «угроблене» здоров’я. Якщо ви об’єктивно розумієте, що робота для вас непосильна, і ваших внутрішніх ресурсів не вистачає для її виконання навіть у відмінному фізичному і моральному стані, міняйте роботу. Рано чи пізно ви все одно підете, досягнувши максимального виснаження. Краще зробіть це відразу, побережіть себе. Головне не приймайте подібне рішення, перебуваючи в поганому настрої або глибокій депресії. Зважте все ґрунтовно.

Якщо ви все-таки вирішили йти, знайдіть аналогічну посаду, але з кращими умовами. Або в цій же сфері, але іншу посаду. А якщо це необхідно, змініть сферу діяльності. В інтернеті існує безліч тестів, що допомагають визначити професію за вашими здібностям і можливостями. Зрозуміло, що чим старше ми стаємо, тим складніше йти на кардинальні зміни у своєму житті. Але якщо те місце, де ви проводите більшу частину свого життя, вичерпує ваші життєві ресурси, то його необхідно змінювати.

Хронічна втома: симптоми та методи боротьби із стресом.

Якщо головним джерелом стресу є щось інше, дійте за тим же принципом, як з роботою. Ґрунтовно зважте і прийміть вольове рішення, відмовитися або виправити обставини «під себе».

4. Внутрішні конфлікти і мотивація

Часто нам не дозволяють розслабитися внутрішні конфлікти. Ми самі не усвідомлюємо, але підсвідомо вони продовжують з’їдати нас. Такими конфліктами служать: незадоволення своїм життям, образи, розчарування тощо.

Намагайтеся кожен вечір приділяти час, щоб проаналізувати свій день: що вас засмутило, що розлютило. Вдавайтеся в деталі, що саме викликало таку реакцію. Поки ви не зрозумієте істинної причини душевного дискомфорту – приборкати його не вийде.

Раз і назавжди перестаньте прокручувати неприємні сцени з життя у свідомості, придумувати, як би ви могли вчинити інакше, яку дзвінку фразу знайти у відповідь і т. д. Подібний мазохізм не тільки розбурхає вас, але й вріже цю ситуацію ще глибше в пам’ять. Контролюйте свої думки, несвідомий потік навряд чи призведе до хорошого, якщо вас щось турбує.

І головне – завжди шукайте перспективу у всіх ситуаціях, як би вони вас не пригноблювали. Якщо самі не можете, попросіть друзів або запитайте анонімно в інтернеті. З боку справді видніше, так як сторонній не «вариться» у вашому котлі нещасть. Видимий вихід з проблеми, як ніщо інше буде мотивувати вас.

5. Віддушина

Знайдіть свою «зону комфорту». Швидше за все, нею стане близька людина або хобі. Будь-яке, хоч жонглювання сірниками. Головне, щоб ви могли в це піти від своїх проблем. Панацеєю це не стане, але розслабитися і отримати задоволення від життя точно допоможе. Хронічна втома почне відступати вже від того, що ви присвячуєте час корисним для себе заняттям.

6. Не слід відкладати на «Завтра»

Кожен день ми відкладаємо на потім. Немає часу, бажання, сил. На обґрунтування відмови знайдеться тисяча причин. Якщо у вас з’явилося розуміння, що посуд помити потрібно, тому що весь він знаходиться в раковині, а не дай бог ще й порив це зробити з’явився, – не нехтуйте ним. Тут же візьміть і зробіть це. Порив через секунду пройде, а так – вже через 10 хвилин у вас чистий посуд.

Не варто відмовлятися від поїздки на шашлик з друзями, якщо лінь підбирати вдалий гардероб, а улюблені джинси вже не налазять. Наступного такого разу не буде. Візьміть собі за правило один раз в день, будь то «потім», робити прямо зараз. Чого б це не стосувалося. Таким способом ви переробите сотні справ, які весь час відкладали на завтра.

І головне пам’ятайте: поки ви готуєтеся до життя, воно проходить повз.

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Коментарі

  1. Від Валентина

  2. Від Алиса

  3. Від Svetlana

  4. Від Варвара

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.