Як потрібно харчуватися молодій матері?

Як потрібно харчуватися молодій матері?

Звичайно, страви повинні бути різноманітні. Та особливе місце в харчуванні жінки, яка годує дитину груддю, має займати молоко. У добовому раціоні його повинно бути на менше трьох склянок. Добре вживати кисломолочні продукти: кефір, простоквашу, ряжанку, aцидофільне молоко. Вони поліпшують травлення. Якщо жінка не любить молоко, то його можна доливати в чай, каву, какао, а також готувати на ньому різні страви.

Слід врахувати, що з молоком до організму матері надходять легкозасвоювані білки й жири, а також вітаміни та мінеральні речовини, серед них: фосфор та кальцій, котрі запобігають рахіту.

Жінка яка годує груддю, щодня повинна включати до раціону 100- 150 г відвареного м’яса, 50 г кисломолочного сиру, яйце, 3-4 склянки молока, це забезпечує добову потребу в повноцінних білках.

Крім білків тваринного походження, їжа мас містити й рослинні білки. На них багаті горох, квасоля, соя, сочевиця, крупи і борошно. Проте борошняні вироби вживайте не дуже часто: в них багато вуглеводів, що сприяє ожирінню.

Денна норма хлібобулочних виробів на повинна перевищувати 400 грамів. Корисніші чорний і сірий хліб – вони містять більше вітамінів групи В.

Багато вітамінів, мінеральних солей та мікроелементів в овочах, фруктах і ягодах. Тому радимо оживати їх у будь-якому вигляді – варені, тушковані, сирі, й не потрібно забувати про зелень: салат, шпинат, кріп, петрушку. Щодня-не менше 800 грамів.

Зеленої чи ріпчастої цибулі у раціоні матері-годувальниці повинно бути небагато. Від часнику краще відмовитися зовсім, бо молоко набуває специфічного присмаку й запаху, дитина через це може відмовитися від груді.

Корисно вживати пивні й пекарські дріжджі, де є вітаміни групи В і нікотинова кислота. Пивні дріжджі (сухі знегірчені або в пігулках) поліпшують якість молока: підвищується вміст білків, жирів, вітамінів, а також лізоциму, важливого захисного чинника проти збудників багатьох хвороб.

Матерям, які годують дітей груддю, слід включати до раціону не тільки вершкове масло, а й рослинну олію (15-20 г щодня). Бажано їсти волоські й кедрові горіхи, фундук, арахіс, які здавна використовують, як молокогінний засіб. Але, враховуючи високу енергетичну цінність, їх слід вживати не більше 10-20 грамів на день.

3 молоком жінка щодня втрачає близько літра рідини, тому й пити їй потрібно більше.

Харчуватися з апетитом потрібно не рідше 4 разів на день: о 8 годині – перший сніданок; об 11 годині – другий; о 14 годині – обід; о 19 годині – вечеря. Перед сном (о 21-22 годині) можна додатково випити склянку свіжого молока, кефіру або кислого молока з цукром.

Снідати, обідати й вечеряти мати повинна відразу після годування дитини, а перед цим (хвилин за 15-20) бажано випити трохи чаю, води або соку.

Чого слід уникати!

Слід пам’ятати, що переїдання сприяє збільшенню молока а дитині може навіть зашкодити. Якщо ж мати питиме молока більше літра на день, то в дитини може виникнути підвищена чутливість до нього, яка пізніше, коли до раціону харчування увійдуть молочні страви і незбиране коров’яче молоко, проявлятиметься в ексудативному діатезі.

З цієї ж причини жінці не слід захоплюватися цитрусовими і деякими ягодами (полуницями, малиною тощо), шоколадом та іншими кондитерськими виробами. Матері не можна приймати багатьох медикаментів, особливо снотворних і проносних засобів ацетилсаліцилової кислоти (аспірину), сульфаніламідних препаратів, а також ліків, що містять ртуть, бром, миш’як тощо. Вони з грудним молоком можуть передатися дитині. Особливо небезпечно вживати лікарські препарати тим, хто хворіє на печінку або нирки.

Вживання спиртних напоїв і куріння неприпустимі для матері, яка годує немовля груддю, оскільки алкоголь, нікотин, потрапляючи з молоком, завдають непоправної шкоди організму дитини.

Німецький лікар Р. Бернхард на підставі власних багаторічних спостережень встановив, що в організмі жінок, які палять, дуже скоро виникають несприятливі зміни: втричі частіше порушується менструальний цикл, у 14 разів частіше спостерігається передчасний клімакс, удвічі зростає кількість ускладнень під час пологів, у 9 разів збільшується число бездітних. За даними американських учених серед жінок – курильниць рак легенів зустрічається у 21,3% випадків, тобто кожна четверта-п’ята жінка хворіє на цю страшну хворобу.

Організм дітей особливо чутливий до нікотину. Встановлено, що зі 100 дітей, матері яких курили під час вагітності (до 5 сигарет на день), четверо вмирали вже на протязі першого тижня після народження, інші діти народжувалися слабкими, хворіли на епілепсію і мали підвищену схильність до інших захворювань.

Валентина Oтт, доктор медичних наук.

Оцінити будь ласка статтю:

Схожі записи:

Коментарі

  1. Від Елена

  2. Від Дарья

  3. Від Ольга

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.